Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
21 Haziran 2018 Perşembe
27.5 °C Parçalı Bulutlu

Taziyelere ayar mı veriliyor?

Taziye sahiplerinin, taziyeye gidenlerin ellerini tutmaması yönünde çağrılar yapılmasını eleştiren Açıkbaş; Kentleşme ile gelen aile ve komşu diyaloğunun bittiği bu günlerde birileri taziyelere ayar vermeye çalışıyor.

07 MART 2018 ÇARŞAMBA 22:46
26
4790
16
AA aa
Taziyelere ayar mı veriliyor?

Bingöl'de faaliyetlerini sürdüren Seyfan-Der'in Başkanı Orhan Açıkbaş, taziyelerde uygulanan yeni uygulamaya tepki gösterdi.

Bingöl'deki taziyelerde yeni bir uygulamanın olduğunu belirten Açıkbaş, bu konuda duyuru yapıldığını iddia etti.

Taziye sahiplerin el sıkma, hâl hatır sorma gibi durumlardan muaf tutulduğunu iddia eden Açıkbaş; “Eski uygulamalar sadece taziye yerinden ayrılırken kapıda uygulanıyor. Taziye mesajı, el sıkma hâl hatır sorma gibi davranışlar taziye yerinden ayrılırken ifa ediliyor. Diyanet çalışanları uygulamaların taziye sahiplerinin inisiyatifine bırakıldığını söylerken, vatandaş bu konuda ikiye bölünmüş durumda. Kimileri eski uygulamayı doğru bulurken, kimileri de yeni uygulamayı doğru buluyor” dedi.

“Taziye sahipleri gelen kişilerin ellini tutmasınlar”

Açıkbaş, açıklamasını şu şekilde sürdürdü: “Müslümanların ibadetleri olduğu gibi adet ve gelenekleri de İslam'a uygun olmalıdır. Düğünler ve taziyeler beşer tabiatının birer gereğidir. Müslümanların iki güzel hasletlerinden olan düğün ve taziyeler insanların birbiriyle kaynaşması ve aile ve akrabalık bağlarının güçlenmesine vesiledir. Her bölgenin birçok adet gelenek ve görenekleri arasında mutlaka farklılıklar vardır. İşte bu farklılıklardan birisi de taziye geleneğidir. Bingöl'de varlığını güçlü bir şekilde devam ettirmekte olan taziye geleneğimiz var. Bu duygu ile bugün yası olan birinin taziyeye giderken gördüğüm manzara açıkçası beni rahatsız etti. Gördüğüm manzara gelen oturuyor, çay ikramından sonra kalkıp gidiyor.  İnsanlar buna bir anlam veremiyor. Neymiş efendim, duyuru yapmışlar taziye sahipleri gelen kişilerin ellini tutmasınlar. Üç gün taziyede taziye sahipleri yoruluyor mu? İnsanın her gün annesi veya babası ölmüyor. Oysa insanlar Hayatını kaybedenlerin yakınlarını ziyaret ederek, hayır duada bulunmak bir dostluk göstergesidir. Acısını paylaşması, yüreği yanan insanın en sıkıntılı gününde ona ilaçtan daha etkilidir. Kentleşme ile gelen aile ve komşu diyaloğunun bittiği bu günlerde birileri taziyelere ayar vermeye çalışıyor. Bu davranış insanları birbirine yabancılaştırıyor hata batılılaştırıyor. Batıda taziye kültürü yok denilecek kadar azdır. Bu da İslami yaşantıyla alakalıdır. Kaldırılması gereken o kadar inancımıza ve kültürümüz aykırı şeyler var ki, onlara dokunmuyoruz.”

“İskat halkalarına dur denilsin”

İstak halklarındaki değişime de değinen Açıkbaş; “Camide iskat halkaları oluştururken buna dur demek gerekmez mi? Taziyede verilen yemeğe dur demek gerekmez mi? Düğünlerde gayri ahlaki davranışlar yapılırken gelinle damat salona, bir Hristiyan geleneği olan mumlar altında girerken buna dur demek gerekmez mi? İslami hassasiyetimizden dolayı olan düğünlerin profilini bizim çizmemiz, kaide ve kurallarını bizim belirlememiz gerekmez mi? Kuran'a ve sünnete aykırı düşmeyecek tarzda bunun örfi ve ahlaki sınırlarını bizim belirlememiz gerekmez mi? Taziye ve Düğünler birer davet mekânlarıdır taziyede gelen insanlara İslami anlatmak ve ölümün bir gün bizde uğrayacağını söylemek gerekmez mi? Taziyenin esası İslami bir adaptır ve sünnettir. Resullullah (s.a.v)'den günümüze bu sünnet işlendi. Bunların olduğu bir dönemde taziyede insanların birbirini sormasını neden kaldırmak istiyorsunuz? Bu neyin nesi? Taziye kültürünü değiştirmek neyin projesi?” diyerek tepki gösterdi.

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
Misafir Kullanıcı (@Misafir_23743)
08 Mart 2018 Perşembe 22:34
Ben yeni uygulamayı yerinde ve mantıklı buluyorum taziyeye gelenleri 2/3 kişi selamalar diğerleri gidemez çün
Beğendim (4) Beğenmedim (0)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_23734)
08 Mart 2018 Perşembe 16:43
Taziyede elini tutmuyor acisini paylasmiyorsan
Eksiklik sende vardir demektir
Beğendim (3) Beğenmedim (1)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_23729)
08 Mart 2018 Perşembe 15:42
taziyelerde rahmetlinin adı soyadı yada aile soyadı tabelaya yazılmalı... taziyeye gelenler taziye kimlerin olduğunu bilmeyebiliyor
Beğendim (2) Beğenmedim (9)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_23728)
08 Mart 2018 Perşembe 14:59
bir yerin anane dokusuna dokunmak yanlıştır taziyeler düğünler sünetler vb toplumsal olaylara destek olunmalıdır dokyyu bozmamak lazım
Beğendim (0) Beğenmedim (6)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_23718)
08 Mart 2018 Perşembe 12:51
Taziye adabi neyi gerektiriyorsa Ona uymalidir insanoglu
Cünkü Herseyin Bir adabi usülü vardir
Taziyede dügünde hasta ziyaretide bunlardan bazilaridir
Beğendim (3) Beğenmedim (6)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_23717)
08 Mart 2018 Perşembe 12:50
Sayın Açıkbaşa katılmamak mümkün mü? Sıla-i rahim anlamında elimizde kala kala bir taziye bir de düğün törenleri kaldı. Uzun yıllar birbirini göremeyen akrabalar bile taziye ve düğünlerde birbirlerini görebilme fırsatını yakalıyor. ayrıca bizim kültürümüzde taziye sahiplerinin gelen misafirleri görmesi, tokalaşması, hal hatır sorması bile büyük bir teselli kaynağı olarak kendisine geri dönmektedir. Böylesi bir davranış toplumumuzun ruhuna hitap ediyor, şimdi bazı oryantalist tiplerin kalkıp toplumumuzu ruhsuzlaştırmaya çalışmaları ve bu önemli kültürel normumuzu kaldırmak istemeleri manidardır
Beğendim (3) Beğenmedim (6)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_23713)
08 Mart 2018 Perşembe 10:52
Ben Baskanın soylediklerine bir parentez acmak istiyorum yemek ve iskat olayını Çok abartılı buluyorum yemek bence gelen yabancı insanlara verilmesi buda zaten evlerde veriliyor siyasilerde taziyelri istismar etmesinsel ozellikle bunlara farklı karsılama yapmasınlar
Beğendim (2) Beğenmedim (5)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_23711)
08 Mart 2018 Perşembe 10:13
başkana taziye hususunda katılmıyorum elbet tazeye sahiplerine birnebz olsun acılarını dindirmek İslami bir ahlak ama üçgün boyunca binlerce kişinin elini sıkmak ayrı ayrı sarılmak adamlar zaten acılı bir o kadar da yorulmalarını doğru bulmuyorum yemek olayı doğru
Beğendim (3) Beğenmedim (3)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_23709)
08 Mart 2018 Perşembe 09:21
Orhan bey sizi destekliyoruz gelenek ve göreneklerin yaşatılması gerekir
Beğendim (1) Beğenmedim (6)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_23708)
08 Mart 2018 Perşembe 09:18
Çok yerinde bir açıklama. Aynen katılıyorum
Beğendim (1) Beğenmedim (6)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_24080)
16 Mart 2018 Cuma 08:57
@Misafir Kullanıcı kesinlik le başkanimizin dediyi gibidir
Beğendim (0) Beğenmedim (0)Cevapla
20.06.2018
21:24
Yıldırımspor`a destek çağrısı!
Yıldırımspor'a destek çağrısı!
Karlıova Yıldırımspor yöneticileri ve oyuncuları, ekip halinde ilçede düzenlediği açıklamada takıma destek çağrısında bulundu.
20.06.2018
21:23
İSG mezunları uzmanlığa doğrudan başvuracak!
İSG mezunları uzmanlığa doğrudan başvuracak!
Bingöl Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü bünyesinde geçen yıl açılan İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG) Anabilim Dalının hem tezsiz hem de tezli yüksek lisans programlarına 2018-2019 akademik yılında da öğrenci alınacak.
20.06.2018
21:23
Dilsiz dostlar emin ellerde
Dilsiz dostlar emin ellerde
Bingöl Belediyesi'nce geçen yıl kurulan Geçici Hayvan Bakımevi, sokak hayvanları için adeta otel hizmeti sunuyor. Her türlü veterinerlik hizmetinin verildiği tesiste şimdiye kadar 738 hayvana hizmet verildi.
20.06.2018
21:22
İktidar, Önümüze Her Alanda Enkaz Bıraktı
İktidar, Önümüze Her Alanda Enkaz Bıraktı
HÜDA PAR Bingöl milletvekili adayı Hamdullah Tasalı; Ülkeyi idare eden iktidar, önümüze her alanda enkaz bıraktı. Aileyi enkaza çevirdiler. Gençlerimizi harap ettiler. Evlerimizi, hanelerimizi harap ettiler. İdareyi enkaza çevirip tarumar ettiler dedi.
20.06.2018
21:21
Engelliler hayata atılacak!
Engelliler hayata atılacak!
Bingöl'de Gelin Engelleri Birlikte Aşalım sloganıyla açılan uygulama merkezindeki kurslara katılan engelliler hem sosyalleşecek, hem de meslek öğrenip iş sahibi olma fırsatı yakalayacak.
20.06.2018
21:20
15 Temmuz gazisine tehdit!
15 Temmuz gazisine tehdit!
Bingöl'de yaşayan 15 Temmuz Gazisi Mehmet Akif Özdemir'in evine, kimliği belirsiz kişi veya kişiler işaret ve iki mermi koyarak tehdit mesajı yolladı!
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın