Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
26 Haziran 2019 Çarşamba
20 °C Açık

Siyer'de dereceye girenlere ödülleri verildi

Peygamber Sevdalıları Vakfı tarafından O'nu Oku, O'nu Yaşa sloganıyla 17 Şubat'ta Türkiye genelinde düzenlenen Umre Ödüllü Siyer Sınavı'nda Bingöl'de dereceye girenlere ödülleri verildi.

14 NİSAN 2019 PAZAR 20:29
2
528
0
AA aa
Siyer`de dereceye girenlere ödülleri verildi

Bingöl merkezde Siyer Sınavı'nda başarı gösterip dereceye giren 75 kişi için Bingöl Belediyesi Veysel Belgin Gençlik Merkezi'nde ödül töreni düzenlendi.

Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda Peygamber Sevdalıları Vakfı Bingöl Temsilcisi Ömer Aşkın, selamlama konuşmasında, 8 yıldır Türkiye genelinde Peygamber Sevdalıları Vakfı olarak Siyer Sınavı düzenlediklerini söyledi.

Aşkın,  şunları söyledi: "Siyer Sınavı'ndaki amaç; çocukların, gençlerin, kızların, hâsılı 7'den 70'e her yaştan Efendimiz'in (sallallahu aleyhi ve sellem) hayatını anlaması, bu hayatı kendi hayatına tatbik etmesi, İslam'ın merkezinden yani Kur'an ve sünnetten beslenmesi amaç ve niyetle yola çıktık. Allah'a hamd olsun insanlarımızın bu sınava teveccühünü görmekteyiz. Ödülleri kazanan kardeşlerimizi tebrik ediyoruz. Bizler Siyer Sınavı'nı önemsiyoruz. Çünkü Siyer Sınavı İslam'ın kaynağından, İslam önderini hayatından öğrenme amaçlıdır. İnşallah sizler bu sınava verdiğiniz önemi devam ettirirsiniz. Yeni nesilleri siyer ile ihya etmeye çalışın. Bu konuda emeğiniz olsun ki asrısaadete namzet bir gelecek görelim inşallah."

"Siyer Sınavı'na giren herkes birinci olmuştur"

Siyer Sınavı'nın ödül töreninde konuşan ilahiyatçı Sadullah Arpa,  Siyer Sınavı'nın önemine vurgu yaparak, "En çok heyecanlandığımız, anlamlandığımız sınav bu sınavdır. Bu bir yarışma formatında yapıldı. Bu sınavın birincileri, ikincileri, üçüncüleri var. Bu sınava girenlerin hepsinin birinci olduğunu ödüle layık olduğuna inanıyorum." dedi. 

"Kurtuluşumuzun vesilesi olan Hazreti Peygamberin hayatını gereği gibi yaşamıyoruz"

Arpa, şunları söyledi: "Bu çağda birçok cazibeli ortamlara gençlerimizin çağrıldığı bu dönemde, gençlerimiz fedakârlık yapıp, bu sınava niyetleniyorlarsa, kayıt yapıp kitap alıyorlarsa, bu kitabı okuyorlarsa, uykularından fedakarlık yapıp bu sınava giriyorlarsa bu çok anlamlı önemli bir şey. Bu anlamda fedakârlık yapıp sınava giren bütün gençlerimiz, yaşlılarımız, çocuklarımız bu işin birincisi, bu işten ödüle layık kişilerdir. Fakat ödül de biraz imkânlarla alakalıdır. Keşke gönül el verseydi, imkânımız olsaydı bütün siyer sınavına katılan Peygamber Efendimizin aşkıyla bu sınava katılanların hepsine ödül verilebilseydi. Ama bu da biraz imkânla alakalı onun için bu işten biraz daha gayret eden, biraz fazla okuyan, biraz daha çaba sarf edenler her işte olduğu gibi ödüle layık görülür ödül onlara verilirdi. Bu ödül gerçekten anlamlı. Hazreti Peygamber Efendimizin adına ödül alıyoruz. Hazreti Peygamberimizin bu dönemde onun hayatını öğreniyoruz. Anlamaya çalışıyoruz. Hem bu dünyada hem de ahiretimizin kurtuluşuna sebep olacak Peygamber Efendimizin hayatını öğrenmeye, yaşamaya, onu sevmeye, çağıran çok ortamlarımız yok."

Arpa, "Allah'a şükür Peygamber Sevdalıları Vakfı bu işin öncüsü olmuş, bulunduğu her ortamda bu işi öncelemiş. Peygamberimizin hayatını, örnek kişiliğini sokaklarımıza getirmişler, okullarımıza getirmişler, sınıflarımıza getirmişler. Bu çabaları için Peygamber Sevdalıları Vakfına teşekkür ediyorum. Bulundukları her ortamda Muhammedî bir havayı, Muhammedî bir kokuyu yayıyorlar. Allah onlardan razı olsun." diye konuştu.

"Hazreti Peygamberi okumayanlar, onun öğretilerini terk edenler her şeyden mahrum oluyorlar"

Girdiği Siyer Sınavı'nda Umre ödülünü kazanan katılımcılardan Yunus Bütün de yaptığı Zazaca konuşmada; “Hazreti Muhammed'in hayatını okuduğumuzda; hakkı, adaleti, merhameti ve şefkati öğreniyoruz. Hazreti Peygamberi okumayanlar, onun öğretilerini terk edenler her şeyden mahrum oluyorlar." İfadelerini kullandı.

Yapılan konuşmaların ardından Siyer Sınavı'nda dereceye girenlere ödülleri; HÜDA PAR Genel Başkan Yardımcısı Hamdullah Tasalı, ÖNDER Bingöl Temsilcisi İlahiyatçı Sadullah Arpa, İHH Bingöl Derneği Başkanı Muhittin Gilli, HÜDA PAR Bingöl İl Başkan Yardımcısı Vahit Eser, Saadet Partisi İl Başkan Yardımcısı Suat İşcan, Bingöl FM Müdürü Nebi Bozaba ve HÜDA PAR kadın kolları bayanlar tarafından verildi.

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
25.06.2019
20:52
BÜ`ye 4 Bin 742 kontenjan ayrıldı
BÜ'ye 4 Bin 742 kontenjan ayrıldı
2019 Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu YÖK tarafından yayımlandı. Yayımlanan kılavuza göre Bingöl Üniversitesi'ne bin 929'u lisans, 2 bin 813'ü ön lisans olmak üzere toplamda 4 bin 742 kontenjan ayrıldı.
25.06.2019
20:51
Önal, LGS`de Türkiye birincisi oldu!
Önal, LGS'de Türkiye birincisi oldu!
Geçtiğimiz gün açıklanan LGS sonuçlarında Hürriyet Koleji öğrencilerden Yusuf Bihar Önal, 500 tam puan alarak Türkiye birincisi oldu.
25.06.2019
20:50
İşgallere Göz Yumulmayacak
İşgallere Göz Yumulmayacak
Kaldırım yasakları ile ilgili açıklamalarda bulunan Genç Belediye Başkanlığı, kaldırım yasağı uygulamasının kararlılıkla devam edeceğini duyurdu.
25.06.2019
20:49
Baraj yapan şirketler bize yaşam alanı bırakmadı
Baraj yapan şirketler bize yaşam alanı bırakmadı
Genç İlçesi Çaytepe Köyü Muhtarı Asım Öztürk, 'Çaytepe Ovası ve Dik Köyü Ovasının neredeyse kullanılamaz hale geldi. Tarım alanlarımız kullanamıyoruz. Toprak kaymaları bir yana, baraj yüzünden bize de hayvanlarımıza da bitkilerimize de yaşam alanı bırakılmadı' dedi.
25.06.2019
20:43
Uyuşturucuyla mücadeleye de hassasiyet gösterilsin
Uyuşturucuyla mücadeleye de hassasiyet gösterilsin
Yeşil Yıldız Bağımlılıklarla Mücadele Derneği Bingöl İl Başkanı Şahin Gültekin: hükümet sigaranın önlenmesi noktasında göstermiş olduğu hassasiyetin aynısını uyuşturucu kullanımının önlenmesi konusunda da göstermelidir.
25.06.2019
20:42
Yeni askerlik sistemi Meclis`te kabul edildi
Yeni askerlik sistemi Meclis'te kabul edildi
Yeni askerlik sistemine ilişkin düzenleme TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştı. Buna göre askerlik 6 aya düşecek ve bedelli askerlik sürekli hale gelecek. Yeni sistemin yürürlüğe girmesiyle 130 bin askerin terhis olması bekleniyor.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın