Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
19 Nisan 2019 Cuma
4.4 °C Çok Bulutlu

Siyer'de dereceye girenlere ödülleri verildi

Peygamber Sevdalıları Vakfı tarafından O'nu Oku, O'nu Yaşa sloganıyla 17 Şubat'ta Türkiye genelinde düzenlenen Umre Ödüllü Siyer Sınavı'nda Bingöl'de dereceye girenlere ödülleri verildi.

14 NİSAN 2019 PAZAR 20:29
2
435
0
AA aa
Siyer`de dereceye girenlere ödülleri verildi

Bingöl merkezde Siyer Sınavı'nda başarı gösterip dereceye giren 75 kişi için Bingöl Belediyesi Veysel Belgin Gençlik Merkezi'nde ödül töreni düzenlendi.

Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda Peygamber Sevdalıları Vakfı Bingöl Temsilcisi Ömer Aşkın, selamlama konuşmasında, 8 yıldır Türkiye genelinde Peygamber Sevdalıları Vakfı olarak Siyer Sınavı düzenlediklerini söyledi.

Aşkın,  şunları söyledi: "Siyer Sınavı'ndaki amaç; çocukların, gençlerin, kızların, hâsılı 7'den 70'e her yaştan Efendimiz'in (sallallahu aleyhi ve sellem) hayatını anlaması, bu hayatı kendi hayatına tatbik etmesi, İslam'ın merkezinden yani Kur'an ve sünnetten beslenmesi amaç ve niyetle yola çıktık. Allah'a hamd olsun insanlarımızın bu sınava teveccühünü görmekteyiz. Ödülleri kazanan kardeşlerimizi tebrik ediyoruz. Bizler Siyer Sınavı'nı önemsiyoruz. Çünkü Siyer Sınavı İslam'ın kaynağından, İslam önderini hayatından öğrenme amaçlıdır. İnşallah sizler bu sınava verdiğiniz önemi devam ettirirsiniz. Yeni nesilleri siyer ile ihya etmeye çalışın. Bu konuda emeğiniz olsun ki asrısaadete namzet bir gelecek görelim inşallah."

"Siyer Sınavı'na giren herkes birinci olmuştur"

Siyer Sınavı'nın ödül töreninde konuşan ilahiyatçı Sadullah Arpa,  Siyer Sınavı'nın önemine vurgu yaparak, "En çok heyecanlandığımız, anlamlandığımız sınav bu sınavdır. Bu bir yarışma formatında yapıldı. Bu sınavın birincileri, ikincileri, üçüncüleri var. Bu sınava girenlerin hepsinin birinci olduğunu ödüle layık olduğuna inanıyorum." dedi. 

"Kurtuluşumuzun vesilesi olan Hazreti Peygamberin hayatını gereği gibi yaşamıyoruz"

Arpa, şunları söyledi: "Bu çağda birçok cazibeli ortamlara gençlerimizin çağrıldığı bu dönemde, gençlerimiz fedakârlık yapıp, bu sınava niyetleniyorlarsa, kayıt yapıp kitap alıyorlarsa, bu kitabı okuyorlarsa, uykularından fedakarlık yapıp bu sınava giriyorlarsa bu çok anlamlı önemli bir şey. Bu anlamda fedakârlık yapıp sınava giren bütün gençlerimiz, yaşlılarımız, çocuklarımız bu işin birincisi, bu işten ödüle layık kişilerdir. Fakat ödül de biraz imkânlarla alakalıdır. Keşke gönül el verseydi, imkânımız olsaydı bütün siyer sınavına katılan Peygamber Efendimizin aşkıyla bu sınava katılanların hepsine ödül verilebilseydi. Ama bu da biraz imkânla alakalı onun için bu işten biraz daha gayret eden, biraz fazla okuyan, biraz daha çaba sarf edenler her işte olduğu gibi ödüle layık görülür ödül onlara verilirdi. Bu ödül gerçekten anlamlı. Hazreti Peygamber Efendimizin adına ödül alıyoruz. Hazreti Peygamberimizin bu dönemde onun hayatını öğreniyoruz. Anlamaya çalışıyoruz. Hem bu dünyada hem de ahiretimizin kurtuluşuna sebep olacak Peygamber Efendimizin hayatını öğrenmeye, yaşamaya, onu sevmeye, çağıran çok ortamlarımız yok."

Arpa, "Allah'a şükür Peygamber Sevdalıları Vakfı bu işin öncüsü olmuş, bulunduğu her ortamda bu işi öncelemiş. Peygamberimizin hayatını, örnek kişiliğini sokaklarımıza getirmişler, okullarımıza getirmişler, sınıflarımıza getirmişler. Bu çabaları için Peygamber Sevdalıları Vakfına teşekkür ediyorum. Bulundukları her ortamda Muhammedî bir havayı, Muhammedî bir kokuyu yayıyorlar. Allah onlardan razı olsun." diye konuştu.

"Hazreti Peygamberi okumayanlar, onun öğretilerini terk edenler her şeyden mahrum oluyorlar"

Girdiği Siyer Sınavı'nda Umre ödülünü kazanan katılımcılardan Yunus Bütün de yaptığı Zazaca konuşmada; “Hazreti Muhammed'in hayatını okuduğumuzda; hakkı, adaleti, merhameti ve şefkati öğreniyoruz. Hazreti Peygamberi okumayanlar, onun öğretilerini terk edenler her şeyden mahrum oluyorlar." İfadelerini kullandı.

Yapılan konuşmaların ardından Siyer Sınavı'nda dereceye girenlere ödülleri; HÜDA PAR Genel Başkan Yardımcısı Hamdullah Tasalı, ÖNDER Bingöl Temsilcisi İlahiyatçı Sadullah Arpa, İHH Bingöl Derneği Başkanı Muhittin Gilli, HÜDA PAR Bingöl İl Başkan Yardımcısı Vahit Eser, Saadet Partisi İl Başkan Yardımcısı Suat İşcan, Bingöl FM Müdürü Nebi Bozaba ve HÜDA PAR kadın kolları bayanlar tarafından verildi.

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
19.04.2019
20:40
AK Parti`de değişim başlıyor..!
AK Parti'de değişim başlıyor..!
AK Parti kaynakları, görevden almaların sadece seçimlerin kaybedildiği yerlerle ilgili sınırlı kalmayacağını dile getirdi.
19.04.2019
19:29
KOSGEB`in KOBİ`lere Destek Projesi Başvuruları 2 Mayıs`ta Sona Eriyor
KOSGEB'in KOBİ'lere Destek Projesi Başvuruları 2 Mayıs'ta Sona Eriyor
KOSGEB'in KOBİ'lere işletme başına 1 milyon liraya kadar destek sağladığı 'İmalat Sanayi Sektöründe Dijitalleşme' projesine başvurular 2 Mayıs'ta sona erecek.
19.04.2019
19:26
Savunma Sanayisinin Cirosu ve İhracat Rakamı Açıklandı
Savunma Sanayisinin Cirosu ve İhracat Rakamı Açıklandı
Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir yaptığı açıklamada, 'Savunma ve havacılık cirosu 2018'de bir önceki yıla göre yüzde 31 artarak 8 milyar 761 milyon dolara yükseldi. Savunma sanayisinde ihracatımız ise, 2018'de bir önceki yıla göre yüzde 20 artışla 2 milyar 188 milyon dolara ulaştı' dedi.
19.04.2019
19:11
Üniversitemiz Birinci Sırada!
Üniversitemiz Birinci Sırada!
Bingöl Üniversitesi 124 devlet üniversitesi arasında 10'uncu, 2006-2008 yılları arasında kurulan 41 üniversite arasında 2'inci, misyon farklılaşması ve ihtisaslaşması programı kapsamında pilot seçilen 10 üniversite arasında ise 1'inci sırada yer aldı.
19.04.2019
19:10
Dört Odalı Sığınak İmha Edildi
Dört Odalı Sığınak İmha Edildi
Bingöl'de terör örgütü PKK'nın kullandığı 4 odalı sığınak bulunarak imha edildi.
19.04.2019
19:09
KÖYDES Birlik Encümen Seçimi Yapıldı
KÖYDES Birlik Encümen Seçimi Yapıldı
Genç Kaymakamlığı Köylere Hizmet Götürme Birliği'nin, 2019 Yılı Olağan Meclis toplantısında yeni birlik encümen üyelerinin seçimi yapıldı.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın