Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
20 Ağustos 2019 Salı
°C

Köylü zehirleniyor!

Bingöl'ün Yayladere ilçesine bağlı bir köyde yapılan kanalizasyon şebekesi dereye bağlandı. Dere sularına akıtılan lağım suları, köylünün sağlığını tehdit ediyor. Şikâyetler üzerine köyde inceleme yapan Halk Sağlığı Müdürlüğü görevlileri, 'size zararı yok' dedi.

21 HAZİRAN 2014 CUMARTESİ 11:42
0
2746
0
AA aa
Köylü zehirleniyor!

Bingöl’ün Yayladere ilçesine bağlı Güneşli Köyü’nde yapılan kanalizasyon köylünün kullandığı dereye bağlandı. Güneşli Köyü ve köye bağlı Başparmak ile Çaylıca mezrasının kullandığı dereye akıtılan lağım suları köylünün sağlığını tehdit ediyor.

Duruma tepki gösteren köy sakinlerinden 74 yaşındaki Sabri Işık, aynı derenin suyuyla sebze bahçelerinin sulandığını, köylünün bulaşık ve giysilerini yıkadığını söyledi. Köylünün bu durum karşısında rahatsız olduğunu dillendiren Işık, ilçe Kaymakamlığı başta olmak üzere İl Özel İdaresi ve Bingöl Halk Sağlığı Müdürlüğü’ne dilekçe verdiklerini söyledi.

KAYMAKAMLIK: “HALKA HİZMET”

Kanalizasyon sularının kaynağı Çaylıca mezrasında bulunan dereye aktarıldığını ve aynı dereden köy ve mezra halkının yararlandığını ifade eden Işık, ilçe Kaymakamlığıyla yapılan görüşmede yetkilerin kendilerine ‘halka hizmet için yapılıyor’ cevabı verdiklerini söyledi.

Bingöl Halk Sağlığı Müdürlüğü’nden gelen heyetin ‘size zararı yok’ dediğini ifade eden Işık: “Şikâyetler üzerine Halk Sağlığı Müdürlüğü’nden bir görevli geldi. İçme sularının tahlil edileceğini söyledi. Biz kendisine içme sularında sıkıntı yok dedik. Oda bize ‘o halde bu durumun size zararı yok’ dedi. İl Özel İdaresi ise, Halk Sağlığı Müdürlüğü’nden çıkacak rapora göre hareket edeceklerini söyledi” diye konuştu.

“KANALİZASYON SULARI BAŞKA YERE AKTARILSIN”

Kanalizasyon sularının başka bir noktaya aktarılması için köylüden imza toplayarak, ilgili birimlere gönderdiklerini ifade eden Işık, son olarak şunları söyledi: “ pis suların aktığı dereden tüm köylü halkı faydalanıyor. Hayvanlarımız aynı dereden su içiyor. Bağımızı bahçemizi aynı dereden suluyoruz. Aynı bahçede çıkan sebzelerden yiyoruz, o dereden su içen hayvanların etinden sütünden faydalanıyoruz yetkililer ‘size zarar yok’ diyor. Yine aynı derenin balığını yiyorduk çocuklarımız serinlemek için derenin su arklarını kullanıyor, kadınlarımız kızlarımız çamaşır ve bulaşıkları aynı derenin suyuyla yıkıyor. Yetkilerden bu duruma çözüm bulmasını istiyoruz tüm köylünün sağlığı tehdit altındadır.” 

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
20.08.2019
09:18
Faiz indirimini fırsat bilip yine zam yaptılar
Faiz indirimini fırsat bilip yine zam yaptılar
Ev kredisi faizlerindeki indirimi fırsat bilen kimi ev sahipleri ile müteahhitler konutlarına yüzde 5 ile 10 arası zam yaptı. Düşen maliyetin kendilerine rant olarak dönmesini isteyen fırsatçılar, canlanması beklenen konut satışlarını baltalarken, konut alıcısı ise ucuz konutlara yönelmeye başladı.
20.08.2019
09:17
Merkez Bankası`ndan `zorunlu karşılık` kararı
Merkez Bankası'ndan 'zorunlu karşılık' kararı
Merkez Bankası Türk Lirası zorunlu karşılık belirlemede 'kredi büyümesi' kriteri getirdi.
20.08.2019
09:16
ABD`den yeni Huawei kararı
ABD'den yeni Huawei kararı
ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross, Washington yönetiminin Huawei'ye yönelik iş yasağını 90 gün ertelediğini söyledi.
19.08.2019
22:30
Bayram: Ağaç kesen babam dahi olsa eleştiririm
Bayram: Ağaç kesen babam dahi olsa eleştiririm
Yeni Valilik Binasının yapılacağı alandaki yarım asırlık ağaçların kesilmesine tepki gösteren Alican Bayram: 'O ağaçları taşımak yerine kesmeyi tercih eden, yakıp-yıkan babam dahi olsa eleştiriye muhtaçtır.'
19.08.2019
22:29
Vali Bilmez, Kayyum olarak atandı
Vali Bilmez, Kayyum olarak atandı
Bingöllü Vali Mehmet Emin Bilmez, Van Büyükşehir Belediyesi Başkanı Bedia Özgökçe Ertan'ın yerine kayyum olarak atandı.
19.08.2019
22:28
Kurbanlık satışında düşüş yaşandı
Kurbanlık satışında düşüş yaşandı
Bingöl'de Kurban Bayramı, besiciler için hayal kırıklığı oldu. Yıl boyunca bin bir zorlukla hayvanları yetiştiren besiciler, bu yıl ki kurbanlık satışlarının geçen yıllara nazaran düştüğünü ve satışların çok az gerçekleştiğini söyledi.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın