Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
24 Ocak 2019 Perşembe
2.7 °C Çok Bulutlu

Kış evine büyük ilgi

Bingöl'de bir girişimci tarafından hazırlanan kış evinde, kentin yöresel yiyecekleri tüketilirken, soba üstünde kestane ve patates pişirilerek eski kış günlerine olan özlem gideriliyor. Mekânda kadınların ördüğü örgüler ise ihtiyaç sahiplerine ulaştırılıyor.

07 OCAK 2019 PAZARTESİ 19:29
8
3047
7
AA aa
Kış evine büyük ilgi

Bingöl'de girişimci Osman Topluk, müşterilerine eski kış günlerini aratmayacak bir şekilde hizmet vermeye başladı. Kış evi adıyla açtığı işletmede kentin yöresel yiyecekleri olan ceviz, pestil ve kuru dut gibi yerli ürünleri müşterilerine sunan Topluk, kurduğu sobanın kuzinesinde patates, kestane, haşlanmış nohut ve köz çayı da ikram ediyor. Topluk, kadın müşterilerine ise ihtiyaç sahipleri ailelere göndermek üzere kışlık ürünler diktirmeye başladı.

Hazır yiyeceklere karşılık, eskiden hemen hemen her evde görülen yöresel kültür ürünlerine dikkat çekmeye çalıştığını belirten Topluk, “Bingöl'de birçok kafe sektörü mevcut. Kafe sektörlerinin tamamında ne yazık ki gazlı içecekler mevcut olduğu için farklı bir ambiyans oluşturmaya çalıştık. Bununla beraber de evlerde ve kafelerde artık doğalgaz kullanıldığı için bizde bunu fırsata çevirerek sobamızı kurup bu işe giriştik. Buraya gelen misafirlerimize eski geleneksel kış gecelerini yaşatmak için sobamızda demlenen çayımız, sütümüzle beraber patates, kestane, börek ikramında bulunuyoruz. Gazlı içecekler yerine ise milli içeceğimiz olan hoşafı servis ediyoruz. Müşterilerimize sohbetle demlenen çayla, pestilinden dutuna kadar ikram ediyoruz. Gelen müşterilerimize canları sıkılmasın diye bir taraftan canlı müzik yapmaya çalıştık, diğer taraftan dileyen müşterilerimiz sazını alıp burada istediğini çalabiliyor" dedi.

"KIŞ EVİNDE ÖRÜLEN ÖRGÜLER İHTİYAÇ SAHİPLERİNE GİDİYOR"

Kadın müşterilerinin örgü ördüğünü de ifade eden Topluk, örülen örgüleri ise ihtiyaç sahiplerine ulaştırdıklarını kaydetti.

Kış evinde ihtiyaç sahibi aileler için kışlık ürünler diktiğini dile getiren müşterilerden Gülcan Çete, “Burası çok güzel bir mekan. Evlerimiz artık doğalgaz var ve burada soba kültürü yaşatılmaya çalışılıyor. Sobaya hasretiz. Biz artık ailecek müsait zamanlarımızda buraya gelip, sobanın üstünde çayımızı demliyorlar. Pestil, ceviz ve Bingöl böreği yapılıyor ve burada çocuklarımızla onları tüketiyoruz. Kış mevsimde ihtiyacı olan ailelere burada örgü örüp ulaştırmaya çalışıyoruz” diye konuştu.

Müşterilerden Fatih Atlı ise, “Günün bütün stresini atmak için burayı tercih ediyoruz ve müzisyen arkadaşlarla çay demleyip içiyoruz. Kendi aramızda müzik yapıyoruz bazen de bizim gibi müşteriler talep ediyor onlara söylüyoruz. Çok samimi bir ortam ve talebin artmasını isterim” şeklinde konuştu.

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
Misafir Kullanıcı (@Misafir_36323)
08 Ocak 2019 Salı 22:40
@Misafir Kullanıcı Karşıyaka mahallesi Barman süper market karşısı
Beğendim (0) Beğenmedim (0)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_36299)
08 Ocak 2019 Salı 09:40
Lütfen adres bilgilerinizi paylaşırmısınız
Beğendim (1) Beğenmedim (2)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_36286)
08 Ocak 2019 Salı 06:42
Adresi paylaşırsanız seviniriz
Beğendim (0) Beğenmedim (2)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_36281)
07 Ocak 2019 Pazartesi 23:07
Adres bilgisi paylasirsaniz sevinirim ben de gelmek istiyorum
Beğendim (2) Beğenmedim (2)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_36280)
07 Ocak 2019 Pazartesi 22:44
osman toplukta giricimci olduya :)))
Beğendim (9) Beğenmedim (0)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_36357)
09 Ocak 2019 Çarşamba 15:16
@Misafir Kullanıcı beğenmedin mi olacak doğrusu
Beğendim (1) Beğenmedim (0)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_36317)
08 Ocak 2019 Salı 20:38
@Misafir Kullanıcı Beyenmedinmi
Beğendim (0) Beğenmedim (3)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_36277)
07 Ocak 2019 Pazartesi 19:59
Hayırlı olsun Osman kardeş adresi bilmiyoruz onu yazsaniz
Beğendim (3) Beğenmedim (3)Cevapla
24.01.2019
02:29
Türkiye ile KKTC arasında çok önemli anlaşma
Türkiye ile KKTC arasında çok önemli anlaşma
KKTC ve Türkiye arasında sürücü belgelerinin karşılıklı tanınması ve değişimi amacıyla protokol imzalandı.
24.01.2019
02:28
500 milyon TL para cezası kesildi
500 milyon TL para cezası kesildi
Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Yakup Güzel, tüketicileri yanıltan reklamlara geçen yıl 500 milyon TL idari para cezası uygulandığını söyledi.
24.01.2019
02:27
Yeni rekor geliyor... Para yağacak!
Yeni rekor geliyor... Para yağacak!
KOBİ'lere bu yıl Türk Eximbank kredileri ve diğer destek mekanizmalarıyla sağlanacak imkanlar, ihracatta yeni rekorların kapısını aralayacak. Türk Eximbank kanalıyla bu yıl 29,4 milyar doları kredi, 19 milyar doları sigorta olmak üzere 48,4 milyar dolarlık finansman desteği verilecek.
24.01.2019
02:26
Marketlerin yerini kooperatifler alabilir
Marketlerin yerini kooperatifler alabilir
Kooperatifler marketlere alternatif olmak istiyor. Tarım Kooperatifleri Merkez Birliği (TARIM-KOOP) Genel Başkanı Mehmet Özkurnaz, market fiyatlarının yüksekliğinin tekelleşmiş market zincirlerinden kaynaklandığını ileri sürerek 'Pazarı belirleyici konumda kooperatifler olmalı. Market zincirlerinden hem daha ucuz hem daha kaliteli ürün verebiliriz. Bu konuda pilot bölgelerden başlamak üzere kendimizi 3-5 ay içinde ispat etmeye hazırız. dedi
23.01.2019
20:28
Balımızın Barkodu Oluşturulacak
Balımızın Barkodu Oluşturulacak
Bingöl Üniversitesi ve Gebze Teknik Üniversitesi ile yapılan işbirliği protokolü derinleşiyor. İhtisaslaşma ve projelerinin hayata geçirilmesi için Bingöl Ticaret ve Sanayi Odası'nda düzenlenen programda konuşan her iki üniversitenin Rektörü, Bingöl Balı DNA'sının barkodunu oluşturacaklarını açıkladı.
23.01.2019
20:12
Top gülleleri burada üretildi
Top gülleleri burada üretildi
BİNTSO Başkanı Ayas, Osmanlı Devleti döneminde Bingöl'ün madencilik açısından çok önemli bir bölge olduğunu söyleyerek, özellikle Kığı Bölgesinde Osmanlı Ordusu için top gülleleri üretildiğini, burada üretilen güllelerin Yemen ve Hicaz bölgelerine gönderildiğin söyledi.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın