Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
26 Haziran 2019 Çarşamba
20.3 °C Açık

Almanya Zaza Derneği Kuruldu

Başkan Keskin: Sevgi ve hoşgörünün hakim olduğu bir anlayışla herkesi kucaklamak, dilimizin ve kültürümüzün yaşatılmasına katkıda bulunmak için elimizden gelen tüm gayreti sarf edeceğimizden kimsenin şüphesi olmasın.

08 EKİM 2018 PAZARTESİ 23:19
9
2253
4
AA aa
Almanya Zaza Derneği Kuruldu

Geçtiğimiz günlerde Almanya'da kurulan Nidersachsen Zaza Dil Kültür ve Tarih Derneği, ilk genel kurul toplantısında gerçekleştirdi. 07 Ekim 2018 Pazar günü Sprotte e.V Lehmvandlungsweg 36-40 31582 NIENBURG/Weser adresinde yapılan 1. Olağan Genel Kurul Toplantısı'nda tek listeyle gidilen seçimde kurucu başkan Ali Keskin, yeniden yönetim kurulu başkanı seçildi.

“AVRUPA'DA İLK MEŞALEMİZİ YAKTIK”

Yönetim Kurulu üyelerinin ve kurulların belirlendiği kongrede bir konuşma yapan ve derneği hayırlı olması temennisinde bulunan Dernek Başkanı Ali Keskin; “Anadilimiz Zaaca'nın ve kültürümüzün yaşatılması, tarihimizin bilinmesi ve Zaza halkının ‘dil ve kültür' ekseninde bütünleşmesi, siyasi görüş ve inanç noktasına takılmadan, ayrışmalardan uzak bir birliktelik sağlanması adına Türkiye'de Zaza Dernekleri Federasyonu kurulmuş ve ülkemizde yakılan meşaleyi Avrupa'ya taşıma adına Almanya'da ilk kıvılcım sayılan adımı atmış bulunmaktayız. Bu kapsamda Niedersachsen Zaza Dil, Kültür ve Tarih Derneği'mizin ilk genel kurul toplantısını gerçekleştirmenin gurur ve mutluluğunu yaşadığımızı ifade etmek istiyorum” dedi.

“HEDEFİMİZ ZAZACAYI YAŞATMAK”

Derneğin, Zazaca'nın ve Zaza kültürünün yaşatılması ve gelecek nesillere doğru şekilde aktarılması amacıyla kurulduğunu vurgulayan Başkan Ali Keskin, şunları söyledi;

“Hedefimiz, Anadilimiz Zazaca'nın UNESCO'nun da verilerine yer alan kaybolmaya yüz tutmuş diller kategorisinden kurtulmasına katkıda bulunmak, geleneklerimizin yeşertilmesini sağlamak, kültürel asimilasyonun önlenmesinde etkinli rol almak, Zaza halkı arasında birlik ve dayanışmanın pekişmesine katkıda bulunmaktır. Altını özellikle çizmek isterim ki, siyasetten uzak, tamamen dil, kültür ve tarih eksenli bir oluşum olarak faaliyetlerimizi sürdüreceğiz. Sevgi ve hoşgörünün hakim olduğu bir anlayışla herkesi kucaklamak, dilimizin ve kültürümüzün yaşatılmasına katkıda bulunmak için elimizden gelen tüm gayreti sarf edeceğimizden kimsenin şüphesi olmasın. Dilimizin yaşatılması alanında özellikle akademik desteklerle önemli eserlerin oluşturulması ve Zaza halkıyla paylaşılması önceliklerimizden olacaktır. Ayrıca Almanya'da Zazalar arasındaki dayanışmayı pekiştirecek etkinliklerimizi de gerçekleştireceğiz. Samimiyet çerçevesinde katkıda bulunmak isteyen herkese kapımız açıktır. İnşallah, bu birliğimiz örnek olacak, çalışmalarımız yarınlar için bir rehber kabul edilecektir. Kongremize katılan tüm üyelerimize teşekkür ediyor, manevi desteğiyle yanımızda olan tüm gönüldaşlarımıza şükranlarımızı sunuyoruz.”

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
Misafir Kullanıcı (@Misafir_31794)
10 Ekim 2018 Çarşamba 14:50
provakatörler gene is basinda...laflari öyle provakatifce siralamiski aklinca biz zazalardan görünüyor ama gercekde ise biz zazalara bicagi cümlenin sonunda taa sirtimizan sapliyor. biz zazalar kardeslerimizin mezhebine seytan dilli yaklasimlar sergilemeyiz cehennemin catal dilli finosu...
Beğendim (8) Beğenmedim (0)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_31769)
09 Ekim 2018 Salı 19:05
ihanetten ve terörden uzak kalırsanız kendi halkımızın ve miletimizin aynası olacaksanız hıristiyanlara lokma olmuyacaksanız birilerine yaranmak için bu güzel ülkenin tapu sahipliğini üstlenekseniz yolunuz açıktır yok kızzılbaşlara yama olacaksanız otourun oturduğunuz yerde
Beğendim (2) Beğenmedim (9)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_31762)
09 Ekim 2018 Salı 13:23
Zaza Derneklerinin varlığı yok olmaya mahkum tutulan dilimizin tekrardan dirilişi açısından inşaAllah faydalı olacaktır. Yalnız bunun için öncelikle dernek yetkililerinin samimi ve barışçıl bir yöntem ile dilimizin gelişimi açısından çeşitli etkinliklerde bulunmaları gerekiyor. Halkımızın da bu konuda dürüst olan derneklere destek vermesi, katkı sunması gerekir. Ama halkımız bu konuda çok duyarsız, Zaza veya Zazaca diye bir şey mi kalmış önemli olan Türkçeyi, İngilizceyi bilmektir, Zazaca karın doyurmuyor diyenler ezici çoğunluktadır. Dilini kaybeden milletin tarihi masaldan ibaret olur.
Beğendim (11) Beğenmedim (0)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_31760)
09 Ekim 2018 Salı 09:07
Terör örgütü PKK dan uzak durduğunuz ve mesafe koydunuz sürece her kesimden destek alırsınız
Beğendim (14) Beğenmedim (0)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_31767)
09 Ekim 2018 Salı 18:06
@Misafir Kullanıcı aynen öyle katılıyorum
Beğendim (10) Beğenmedim (0)Cevapla
25.06.2019
20:52
BÜ`ye 4 Bin 742 kontenjan ayrıldı
BÜ'ye 4 Bin 742 kontenjan ayrıldı
2019 Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu YÖK tarafından yayımlandı. Yayımlanan kılavuza göre Bingöl Üniversitesi'ne bin 929'u lisans, 2 bin 813'ü ön lisans olmak üzere toplamda 4 bin 742 kontenjan ayrıldı.
25.06.2019
20:51
Önal, LGS`de Türkiye birincisi oldu!
Önal, LGS'de Türkiye birincisi oldu!
Geçtiğimiz gün açıklanan LGS sonuçlarında Hürriyet Koleji öğrencilerden Yusuf Bihar Önal, 500 tam puan alarak Türkiye birincisi oldu.
25.06.2019
20:50
İşgallere Göz Yumulmayacak
İşgallere Göz Yumulmayacak
Kaldırım yasakları ile ilgili açıklamalarda bulunan Genç Belediye Başkanlığı, kaldırım yasağı uygulamasının kararlılıkla devam edeceğini duyurdu.
25.06.2019
20:49
Baraj yapan şirketler bize yaşam alanı bırakmadı
Baraj yapan şirketler bize yaşam alanı bırakmadı
Genç İlçesi Çaytepe Köyü Muhtarı Asım Öztürk, 'Çaytepe Ovası ve Dik Köyü Ovasının neredeyse kullanılamaz hale geldi. Tarım alanlarımız kullanamıyoruz. Toprak kaymaları bir yana, baraj yüzünden bize de hayvanlarımıza da bitkilerimize de yaşam alanı bırakılmadı' dedi.
25.06.2019
20:43
Uyuşturucuyla mücadeleye de hassasiyet gösterilsin
Uyuşturucuyla mücadeleye de hassasiyet gösterilsin
Yeşil Yıldız Bağımlılıklarla Mücadele Derneği Bingöl İl Başkanı Şahin Gültekin: hükümet sigaranın önlenmesi noktasında göstermiş olduğu hassasiyetin aynısını uyuşturucu kullanımının önlenmesi konusunda da göstermelidir.
25.06.2019
20:42
Yeni askerlik sistemi Meclis`te kabul edildi
Yeni askerlik sistemi Meclis'te kabul edildi
Yeni askerlik sistemine ilişkin düzenleme TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştı. Buna göre askerlik 6 aya düşecek ve bedelli askerlik sürekli hale gelecek. Yeni sistemin yürürlüğe girmesiyle 130 bin askerin terhis olması bekleniyor.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın