Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
24 Ocak 2019 Perşembe
2.9 °C Çok Bulutlu

82 aileye yardımda bulundular

Bingöl Umut Kervanı İnsani Yardım ve Eğitim Kültür Derneği (Bingöl Umut Kervanı), Ekim ayında 82 aileye 10 bin 613 TL değerinde ayni ve nakdi yardımında bulundu.

08 KASIM 2018 PERŞEMBE 19:24
1
353
1
AA aa
82 aileye yardımda bulundular

Yaptığı hayırlı hizmetlerle adını duyuran Umut Kervanı Vakfı Üyesi Bingöl Umut Kervanı İnsani Yardım ve Eğitim Kültür Derneği (Bingöl Umut Kervanı Derneği), 2018 yılı Ekim ayına ait faaliyet raporlarını açıkladı.

Yapılan çalışmalarla ilgili yazılı açıklama yapan Bingöl Umut Kervanı Yönetim Kurulu Üyesi İlhami Demir “Ekim ayında 82 aileye 10 bin 613 TL değerinde ayni ve nakdi yardımını yaptık. 64 aileye 3 bin 823 TL değerinde gıda, 18 aileye 6 bin 790 TL nakdi yardımında bulunduk” dedi.

İnfakın sadece zenginlere havale edilmesinin doğru olmadığına değinen Demir, “İnfak, Kur'an'da türevleriyle birlikte 73 yerde geçmektedir. İnfakın iki yüzü vardır; bir yüzü dünyaya bakar, diğer yüzü ahirete… Dünyada Allah rızası için yapılan her harcama aynı zamanda ahirete giden bir yatırımdır. İslâm, infakı sadece zenginlere emretmemiştir. İnfak, tüm müminleri bağlayıcıdır. Herkes durumuna göre Allah yolunda tasadduk etmelidir. İnfak işini zenginlere havale etmeye kalkmak; özellikle cahiliye toplumlarında cimriliğin yaygınlaştığı, hevâ ve heveslerin tatmini yolunda israfın arttığı bir ortamda yoksulları kimsesizliğe mahkûm etmek ve “Zenginler dururken ben mi yapacağım?” diye yan gelip yatmak demektir! Bu zihin anlayışı, külliyen cahili ve bâtıldır! Rasûlullah aleyhi selam ne güzel buyurmuş: “Zenginlik mal çokluğu ile değildir, asıl zenginlik gönül zenginliğidir.” (Buhari, Rikâk, 15). Hem cimriliği hem de israfı asla tasvip etmeyen ve her konuda orta yolu öneren İslâm dini, “sosyal” bir din olarak sosyal adalete, sosyal dayanışma ve yardımlaşmaya büyük önem vermekte, bundan dolayı da “infak” kavramıyla tanımlanan “Allah yolunda yapılan harcamaları” en makbul ve en faziletli bir İbadet olarak kabul etmektedir.

Hatta, gerek Kur'an-ı Kerîm'de gerek peygamber Hz. Muhammed (s.a.v)'in hadislerinde infak anlamına gelen mevcut her nimeti başkalarıyla paylaşma; o kadar çok ve o kadar açık bir biçimde yer almıştır ki, mali bir ibadet niteliği taşıyan bu ibadetin diğer ibadetlerden daha üstün olduğu adeta kesinlik kazanır gibi olmuştur” diye konuştu.

Demir, “İnfak; Rahman'ın bize verdiklerinden, kendisinin doğrudan vermediklerine bizim vermemizdir. Bundaki hikmet, bizim mala olan sevgimizin kırılması, dünyaya olan bağlılığımızın azalması, ahirete ilgimizin ve sevgimizin artması ve Rahman'ın bizi denemesidir. Çünkü insan infak ettikçe Şeytan'dan uzaklaşır, Allah'a yaklaşır. Bir de bizim kazancımızın içinde başkasına ait olan miktarın hak sahibine verilip verilmediğini Rahman'ın görmesidir. Çünkü kazandığımız malların ve gelirlerin tamamı bize ait değildir: “Ve onların (Müslümanların) mallarında belirli bir hak vardır. İsteyenler ve isteyemeyip mahrum kalanlar için.” (Me'aric 70/24-25) “Onların mallarında isteyebilen ve isteyemeyen muhtaçlar için belirli bir hak vardır.” (Zâriyât 51/19) Bu ayetler bize açıkça gösteriyor ki, Allah azze ve celle, yoksulun ve isteyebilen ya da isteyemeyen muhtaçların rızkını, bizim rızkımızın içerisine koymuştur. Biz, onu oradan çekip alır ve ihtiyaç sahibi kişiye verebilirsek, imtihanın sırrına vakıf oluruz. Ancak kazancımızın tamamının bize ait olduğunu zannederek, emanet olarak rızkımız içerisine bırakılmış belli bir miktarı ayırmazsak, kul hakkı yemiş oluruz. Bu çalışmalarda emeği geçen herkesten Allah razı olsun” şeklinde konuştu.

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
Misafir Kullanıcı (@Misafir_32680)
09 Kasım 2018 Cuma 01:18
Güzel hayırlı bir iş yapıyorsunuz allah razı olsun.Şunu da söylemeden duramayacam sağ elin verdiğini sol elin görmesin.Burda reklam yaparak yaptığınız işin hiçbir anlamı kalmıyor.
Beğendim (0) Beğenmedim (0)Cevapla
24.01.2019
02:29
Türkiye ile KKTC arasında çok önemli anlaşma
Türkiye ile KKTC arasında çok önemli anlaşma
KKTC ve Türkiye arasında sürücü belgelerinin karşılıklı tanınması ve değişimi amacıyla protokol imzalandı.
24.01.2019
02:28
500 milyon TL para cezası kesildi
500 milyon TL para cezası kesildi
Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Yakup Güzel, tüketicileri yanıltan reklamlara geçen yıl 500 milyon TL idari para cezası uygulandığını söyledi.
24.01.2019
02:27
Yeni rekor geliyor... Para yağacak!
Yeni rekor geliyor... Para yağacak!
KOBİ'lere bu yıl Türk Eximbank kredileri ve diğer destek mekanizmalarıyla sağlanacak imkanlar, ihracatta yeni rekorların kapısını aralayacak. Türk Eximbank kanalıyla bu yıl 29,4 milyar doları kredi, 19 milyar doları sigorta olmak üzere 48,4 milyar dolarlık finansman desteği verilecek.
24.01.2019
02:26
Marketlerin yerini kooperatifler alabilir
Marketlerin yerini kooperatifler alabilir
Kooperatifler marketlere alternatif olmak istiyor. Tarım Kooperatifleri Merkez Birliği (TARIM-KOOP) Genel Başkanı Mehmet Özkurnaz, market fiyatlarının yüksekliğinin tekelleşmiş market zincirlerinden kaynaklandığını ileri sürerek 'Pazarı belirleyici konumda kooperatifler olmalı. Market zincirlerinden hem daha ucuz hem daha kaliteli ürün verebiliriz. Bu konuda pilot bölgelerden başlamak üzere kendimizi 3-5 ay içinde ispat etmeye hazırız. dedi
23.01.2019
20:28
Balımızın Barkodu Oluşturulacak
Balımızın Barkodu Oluşturulacak
Bingöl Üniversitesi ve Gebze Teknik Üniversitesi ile yapılan işbirliği protokolü derinleşiyor. İhtisaslaşma ve projelerinin hayata geçirilmesi için Bingöl Ticaret ve Sanayi Odası'nda düzenlenen programda konuşan her iki üniversitenin Rektörü, Bingöl Balı DNA'sının barkodunu oluşturacaklarını açıkladı.
23.01.2019
20:12
Top gülleleri burada üretildi
Top gülleleri burada üretildi
BİNTSO Başkanı Ayas, Osmanlı Devleti döneminde Bingöl'ün madencilik açısından çok önemli bir bölge olduğunu söyleyerek, özellikle Kığı Bölgesinde Osmanlı Ordusu için top gülleleri üretildiğini, burada üretilen güllelerin Yemen ve Hicaz bölgelerine gönderildiğin söyledi.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın